Бренд Омез® компанії «Dr. Reddy's Laboratories Ltd» уже 20 років присутній на українському фармацевтичному ринку і за ці роки напрацював бездоганну репутацію ефективного лікарського засобу, якому довіряють лікарі. Бренд Омез® представлений в Україні різними лікарськими формами, а наразі на фармацевтичному ринку знову став доступним Омез® у формі ліофілізату для розчину для ін'єкцій по 40 мг (далі - Омез® ін'єкційний).
Омез® ін'єкційний уперше з'явився на ринку України у 2003 р., тому саме використовуючи Омез® ін'єкційний, вітчизняні лікарі набували досвіду зупинки шлунково-кишкових кровотеч і зниження ризику їх рецидивів з використанням парентеральних форм інгібіторів протонної помпи (Черній В.І., Смирнова М.М., 2010). Сьогодні досвідчені та авторитетні лікарі та кращі клініки України вже мають широкий успішний досвід застосування Омезу у формі ліофілізату для розчину для ін'єкцій.Особливий статус та важливість Омезу для ведення різних категорій пацієнтів із кровотечами шлунково-кишкового тракту (ШКТ) підтверджує і той факт, що Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) включила діючу речовину препарату Омез® у парентеральній формі до міжнародного переліку життєво необхідних та важливих лікарських засобів. Наразі омепразол включено в групу противиразкових препаратів (World Health Organization Model List of Essential Medicines 21st List 2019). Основними популяціями пацієнтів, для яких цей препарат є життєво важливим, названо осіб з гострою кровотечею у зв'язку з пептичною виразкою та з гострою кровотечею у верхніх відділах ШКТ.
Роль Омезу ін'єкційного в лікуванні та профілактиці кровотеч ШКТ
Наразі реєструють близько 100 випадків кровотеч з верхніх відділів ШКТ на 100 тис. дорослого населення на рік. Сьогодні широко визнано той факт, що провідним компонентом у профілактиці утворення гострих ерозивних уражень ШКТ у гострий посттравматичний і післяопераційний період є сучасні антисекреторні препарати, зокрема інгібітори протонної помпи та блокатори Н2-гістамінових рецепторів. Важливо підкреслити, що, за даними досліджень, інгібітори протонної помпи ефективніше контролюють продукцію соляної кислоти і значно перевершують ефект блокаторів Н2-гістамінових рецепторів (Кобезкая О.Г. и соавт., 2008). Зручна парентеральна форма для інгібіторів протонної помпи вперше з'явилася в омепразолу (Черній В.І., Смирнова М.М., 2010).
Механізм ефективної дії Омезу ін'єкційного
Результати досліджень показали, що кислота шлункового соку порушує агрегацію тромбоцитів і збільшує період формування тромбу. Отже, для лікування кровотечі з верхніх відділів ШКТ і профілактики раннього рецидиву необхідною є підтримка високого рівня рН, переважно більше 6,0. Інгібітори протонної помпи стійко і виражено знижують секрецію соляної кислоти за рахунок блокади протонної помпи (Черній В.І., Смирнова М.М., 2010). Тому внутрішньовенні форми інгібіторів протонної помпи представляють багатообіцяючу додаткову до ендоскопічного втручання терапію кровотеч з верхніх відділів ШКТ.
Результати рандомізованих плацебо-контрольованих досліджень показали, що одна ін'єкція омепразолу в дозі 80 мг блокує кислотну продукцію за 30 хв, а тривалість антисекреторного ефекту становить 16 год., подальша внутрішньовенна інфузія в дозі 8 мг/год підтримує лікувальний ефект і попереджає ранні рецидиви кровотечі. Дослідження довели, що парентеральне введення омепразолу істотно знижує ризик рецидиву кровотечі на фоні виразки після ендоскопічного гемостазу (Черненко В.В., 2005). Зокрема, продемонстровано, що у порівнянні з іншими антисекреторними препаратами застосування препарату Омез® в 1,5-3 рази знижує можливість повторної кровотечі у хворих з високим ризиком рецидиву після зупинки кровотечі, в тому числі ендоскопічної. Препарат забезпечує 24-годинну тривалість кислотопригнічувального ефекту незалежно від дози. Ця особливість Омезу зумовлює застосування препарату з метою профілактики гострих післяопераційних виразок верхніх відділів ШКТ. Одноразове профілактичне призначення омепразолу в дозі 40 мг перед оперативним втручанням на органах черевної порожнини зменшує кількість клінічно значущих кровотеч більш ніж у 3 рази (Кобезкая О.Г. и соавт., 2008).
Крім того, важливою є можливість внутрішньовенного використання інгібіторів протонної помпи в ін'єкційній формі при стресових, стероїдних та інших гострих виразках ШКТ. Доведено ефективність застосування препарату Омез® для профілактики стрес-виразок. А курсове лікування Омезом дозволяє достовірно поліпшити стан слизової оболонки стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки (Черній В.І., Смирнова М.М., 2010).
Проведені численні клінічні дослідження показали можливість консервативної зупинки таких кровотеч без хірургічного втручання. В той же час використання препарату Омез® до операції дозволяє надійно знизити кислотність шлункового вмісту та його обсяг до кінця операції порівняно з аналогічним показником у хворих, які отримували до операції фаматідін (Черній В.І., Смирнова М.М., 2010). Внутрішньовенна форма Омезу зручна, особливо у разі неможливості перорального прийому препарату в периопераційний період. Істотною перевагою препарату є нижній ціновий діапазон серед аналогів (Кобезкая О.Г. и соавт., 2008).
NB! Омепразол є одним з препаратів інгібіторів протонної помпи, що призначають найчастіше. На сьогодні в сегменті державних закупівель України серед лікарських засобів групи інгібіторів протонної помпи закуповують переважно препарати омепразолу*. Тому дуже важливо, що Омез® ін'єкційний доступний для придбання в рамках таких закупівель!
В Україні компанія «Dr. Reddy's Laboratories Ltd» є членом Асоціації індійських фармацевтичних виробників (Indian Pharmaceutical Manufacturers Association - IPMA). Детальніше - на сайті ipma.ua.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»
*За даними аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer»/«Фармстандарт» компанії «Proxima Research» серед препаратів групи A02BC (Інгібітори протонної помпи) за період січень-вересень 2019 р.
Інформація для професійної діяльності медичних і фармацевтичних працівників. ОМЕЗ®. Cклад: діюча речовина: omeprazole; 1?флакон містить омепразол натрію еквівалентно омепразолу 40?мг Лікарська форма. Ліофілізат для розчину для ін'єкцій. Фармакотерапевтична група. Засоби для лікування пептичної виразки та гастроезофагеальної рефлюксної хвороби. Інгібітори протонної помпи. Омепразол. Код АТХ А02В С01. Показання. Омепразол для внутрішньовенного застосування показаний як альтернатива пероральній терапії при нижчезазначених показаннях. Дорослі: лікування виразки дванадцятипалої кишки. Профілактика рецидивів виразки дванадцятипалої кишки. Лікування виразки шлунка. Профілактика рецидивів виразки шлунка. У комбінації з відповідними антибіотиками для ерадикації Helicobacter pylori (H. pylori) при виразковій хворобі. Лікування виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, пов'язаної із застосуванням нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП). Профілактика виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, пов'язаної із застосуванням НПЗП у пацієнтів категорії ризику. Лікування рефлюкс-езофагіту. Тривале лікування пацієнтів з неактивним рефлюкс-езофагітом. Лікування хворих на симптоматичну гастроезофагеальну рефлюксну хворобу. Лікування пацієнтів з синдромом Золлінгера - Еллісона. Протипоказання. Підвищена чутливість до омепразолу, заміщених бензимідазолів або до будь-якої з допоміжних речовин. Омепразол, як і інші інгібітори протонної помпи, не слід застосовувати одночасно з нелфінавіром. Побічні реакції. Найбільш частими побічними реакціями є головний біль, біль у животі, запор, діарея, метеоризм та нудота/блювання. Детальніше про небажані реакції на лікарський засіб див. в інструкції для медичного застосування лікарського засобу. Категорія відпуску. За рецептом. Виробник. Напрод Лайф Саєнсес Пвт.Лтд Р.п. UA/11787/01/01?від 27.07.2015 до 27.07.2020?р. З повною інформацією про препарати можна ознайомитися в інструкціях для медичного застосування.