Нинішній зовнішньоекономічний вектор України в Азіатсько-тихоокеанському регіоні чітко вказує в напрямку Республіки Індія, яка є одним із найважливіших та найбільших торговельних партнерів України в регіоні Південно-Східної Азії. Дедалі сильнішим гравцем на геополітичній мапі Азії та світу стає Індія, демонструючи світовій спільноті свій значний економічний потенціал та безпосередньо впливаючи на регіональну та світову політику.
Нові тенденції розбудови всеохоплюючого українсько-індійського партнерства вбачаються сьогодні у розвитку структури двосторонньої торгівлі та вдалому використанні конкурентних переваг економік двох держав. Дедалі активнішу роль відіграють сучасна Індія та Україна у реалізації проектів виробничої кооперації, зокрема на фармацевтичному напрямку.
Оцінюючи досягнуті результати та перспективи співробітництва України та Республіки Індія в тому числі у галузі фармацевтики, не можливо не згадати державний візит Президента України В.Ф. Януковича до м. Нью Делі у грудні 2012 р., під час якого за підсумками заходів було прийняте доленосне рішення про переведення дружніх відносин між Україною та Республікою Індія у нову, більш ефективну та прагматичну площину «всеохоплюючого партнерства».
Зокрема, під час українсько-індійського саміту українською стороною було надано найвищу оцінку представникам індійської фармацевтичної галузі за їх величезний внесок у розвиток сектору охорони здоров’я української держави. Так, під час своїх виступів Президент України наголосив на успішній діяльності спільного фармацевтичного підприємства «Кусум Хелскер» розташованого у м. Суми (Україна), а також привітав інших флагманів індійської фармацевтичної промисловості, які досягли високих результатів на українському ринку, згадавши про 20-у річницю присутності компанії «Ранбаксі» в Україні, що святкуватиметься в 2013 році.
На переконання Віктора Януковича, за двадцятирічний період дипломатичних відносин країнам вдалося не лише зберегти попередні напрацювання, а й розвинути змістовну співпрацю у фармацевтичній галузі. Обидві сторони погодились, що співпраця на фармацевтичній ниві в подальшому відіграватиме одну з ключових ролей у взаємовідносинах. Спеціалісти України та Індії обговорили можливість створення спільних підприємств та встановлення спільних медичних стандартів, погодились вивчити питання спрощення процесу реєстрації індійської фармацевтичної продукції та її доступу на український ринок. Разом з цим, сторони констатували значне зростання обсягів міждержавної торгівлі товарами та послугами за останні роки, які впевнено наближаються до позначки в 3 млрд. дол. США, де в структурі індійського експорту до України перше місце займає продукція фармацевтичної галузі – 28,36% (за даними індійської статистики).
Сучасна українська фармацевтична галузь – це сектор економіки України, що відрізняється стрімкими темпами розвитку. На високому рівні перебуває співробітництво з ВООЗ та завершується процес адаптації до норм європейського законодавства. Зокрема, українське законодавство зазнало позитивних змін в галузі контролю за якістю медпрепаратів, реєстрації та ліцензування. Також останнім часом суттєво спрощено процедури залучення прямих іноземних інвестицій у фармацевтичний сектор виробництва та переглянуто національну політику оподаткування виробників медпрепаратів. В найближчому майбутньому планується запровадження нульових ставок митного оформлення імпортованого обладнання для потреб новоствореного або діючого фармацевтичного підприємства. Іншою позитивною ознакою є стрімкий розвиток інфраструктури України, що суттєво розширює шляхи доступу українських медпрепаратів на ринки країн ЄС, тим самим приваблюючи крупних іноземних інвесторів.
Українська сторона зацікавлена у співробітництві й використанні індійського досвіду та ресурсів у сфері розробки високоякісних медпрепаратів майбутнього.
Дружні українсько-індійські відносини у фармацевтичній сфері також підтверджує той факт, що впродовж останніх п’яти років частка індійських компаній на українському фармринку складає 6-7%, демонструючи стабільну тенденцію до зростання. За результатами дев’яти місяців у 2012 році на українському ринку було реалізовано 60 млн. пакувань (6,5% ринку) на $150 млн. (6% ринку). Враховуючи, що загальна частка препаратів іноземного виробництва складає 30% ринку (решта 70% - ліки вітчизняного виробництва) цей показник є вагомим.
З метою створення сприятливих умов для співпраці, розширення індійської присутності на українському ринку та з метою забезпечення українських споживачів порівняно дешевими та високоякісними ліками, на фінальній стадії підготовки до підписання знаходяться відповідні українсько-індійські Меморандуми про взаєморозуміння в галузі фармацевтики. Найближчим часом планується проведення першого засідання українсько-індійської Спільної робочої групи з питань фармацевтики, що покликане надати нового поштовху двосторонній співпраці в галузі фармацевтики.
За словами Голови Держлікслужби України Олексія Соловйова, Республіка Індія та її фармацевтична галузь продемонструвала всьому світу, що в стислі терміни, при відповідному державному сприянні, можна створити сучасну і конкурентну в глобальному масштабі фармацевтичну промисловість. Виходячи з тих цілей і завдань, які поставлені перед охороною здоров'я України, українська сторона готова докласти максимум зусиль для розвитку українсько-індійського співробітництва у галузі фармацевтики. Сподіваємось, що попереду у наших країн багато плідної спільної роботи.